13-01-2023 eKurier | Kurier Plus
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz kolejny i nie ostatni

„Żyj zdrowo w zdrowym świecie”

„Żyj zdrowo w zdrowym świecie”
Fot. Magdalena KLYTA

Z Jerzym OWSIAKIEM, pierwszym dyrygentem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i założycielem fundacji, rozmawia Magdalena KLYTA

- Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest wyjątkowy i to nie tylko ze względu na fakt, że od pierwszego minęło już 30 lat. W tym roku Orkiestra zagra dla wszystkich i to zagra w bardzo pilnej sprawie. Jak narodził się pomysł, żeby zebrać fundusze na walkę z sepsą?

- Kiedy wybieramy temat finału, pochylamy się nad wszystkim, co się wokół nas dzieje. To są informacje od lekarzy, od rodziców. Bardzo często słyszeliśmy komunikaty, że pacjent zmarł, bo wdała się sepsa. Sepsa jest zakażeniem krwi, które trzeba szybko zdiagnozować i zastosować leczenie celowane, czyli konkretnym antybiotykiem. Można to robić metodą prób i błędów, ale tu liczy się czas. Każda godzina powoduje, że tracimy 8 proc. szans pacjenta na wyleczenie. Nie jest to wąski problem, na całym świecie lekarze zmagają się z sepsą. Żeby z nią wygrać, potrzebujemy sprzętu laboratoryjnego, aby zbadać krew jak najszybciej i od razu wiedzieć, co jest grane. My, przygotowując się do finału, robimy dokładny research tego, jak go zrealizować i okazuje się, że kilkadziesiąt milionów złotych, zakupy, o których wiemy, jakie trzeba zrobić, bardzo poprawią jakość leczenia. Już wiemy, że to będą 84 laboratoria szpitalne w miejscach, gdzie jest SOR, gdzie są przeprowadzane zabiegi. Wiemy, co trzeba kupić.

- Tegoroczny finał ma wyjątkowo w zasadzie dwa tematy. Drugi z nich to: „Żyj zdrowo w zdrowym świecie". Co kryje się pod tym hasłem?

- Chcemy wygrać z sepsą, którą strasznie ciężko narysować. Ona wygląda jak COVID, w końcu to po prostu są bakterie. W związku z tym powiedzieliśmy sobie taki drugi temat, który może być z nami już na całe lata: „Żyj zdrowo w zdrowym świecie".

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 13-01-2023Image
Fot. Magdalena KLYTA
Image
Fot. Magdalena KLYTA
Image
Jerzy Owsiak Fot. Magdalena KLYTA