13-01-2023 eKurier | Kurier Plus
Od stypendysty do prezesa

Jego żywioł to transport, spedycja i logistyka

Jego żywioł to transport, spedycja i logistyka
Fot. Krzysztof ŻURAWSKI

Krzysztof ŻURAWSKI

Jedną z najstarszych firm działających nieprzerwanie w Szczecinie od roku 1945 jest firma C. Hartwig. Jej korzenie sięgają XIX wieku, co czyni ją najstarszym lokalnym przedsiębiorstwem spedycyjnym oferującym rozwiązania z zakresu wszystkich obszarów spedycji międzynarodowej.

Początki

Założycielem przedsiębiorstwa z siedzibą w Poznaniu był niemiecki kupiec Carl Hartwig. Szybko zrozumiał on, że towar którym handluje, prościej jest przewozić własnym transportem. I tak, 1 lipca 1858 roku powstała firma spedycyjna, którą firmował własnym nazwiskiem. Działał na tyle innowacyjnie, że z czasem uzyskał miano spedytora cesarskiego.

Najnowsza historia firmy obejmuje rok 1918 i następnie 1945. Obie te daty mają związek z przejęciem firmy przez polskie władze. Kolejna cezura czasowa to okres transformacji w Polsce i przekształcenie firmy w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Od tamtej pory firma działa na nowych zasadach determinujących jej dalszy, korzystny rozwój.

Maj 1945

W stolicy Wielkopolski trwały jeszcze walki, gdy 14 lutego 1945 r. Antoni Weselik, pracownik C. Hartwig, zgłosił w Poznańskim Urzędzie Wojewódzkim firmę pod nazwą C. Hartwig Oddział w Poznaniu. W maju powstały placówki w Gdańsku, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Elblągu, Gliwicach i w Szczecinie.

Szczecin w tamtym czasie był miastem zrujnowanym, miał jednak swój potencjał, którym była Odra oraz połączenia lądowe z Berlinem. W

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 13-01-2023Image
Jerzy Wójtowicz, prezes zarządu i dyrektor naczelny C. Hartwig Szczecin Fot. Krzysztof ŻURAWSKI