11-01-2023 eKurier | Szczecin/Region
Echa naszej publikacji „Awantura na SOR-ze, interweniowała policja”

Kto powinien pomóc pacjentowi?

Kto powinien pomóc pacjentowi?
Paulina Heigel, rzecznik WSPR w Szczecinie, uważa, że wypowiedź dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Choszcznie na temat pracowników WSPR jest krzywdząca i świadczy o nieznajomości prawa. Podkreśla, że nieprawdą jest, że załoga karetki bezprawnie wymuszała na załodze SOR przyjęcie pacjenta. Fot. ilustracyjne/Ryszard PAKIESER

Na naszych łamach 3 stycznia br. ukazał się artykuł pt. „Awantura na SOR-ze, interweniowała policja". Po tygodniu od tej publikacji otrzymaliśmy stanowisko z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, któremu od 1 października 2021 roku podlegają dyspozytorzy medyczni.

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki poinformował redakcję „Kuriera Szczecińskiego" o tym, że Paweł Kurzak, dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie, zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego zdarzenie z 23 grudnia ub.r. NFZ wystąpił już do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie oraz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Choszcznie o złożenie szczegółowych wyjaśnień.

Słuchali dyspozytora

Przypomnijmy: 23 grudnia ub.r., dzień przed wigilią Bożego Narodzenia, pomocy potrzebował 82-letni pacjent z podejrzeniem złamania szyjki kości udowej. Wezwany do niego zespół ratownictwa medycznego po konsultacji z dyspozytorem medycznym za zasadne uznał przewiezienie mężczyzny na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Choszcznie. Dyżurujący wtedy lekarz Krzysztof Majer odmówił przyjęcia chorego, nakazując ratownikom przewieźć pacjenta do szpitala w Zdunowie na oddział ortopedii.

- Główny Dyspozytor Medyczny powiadomił Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego o odmowie przyjęcia chorego z prośbą o interwencję w sprawie

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 11-01-2023