13-01-2023 eKurier | Kurier Plus
Poszkodowani stracili mieszkania, majątek i rodzinne pamiątki

Notariusz mnie poganiał: szybciej, szybciej…

Notariusz mnie poganiał: szybciej, szybciej…
Były notariusz Przemysław Ch. Fot. Mirosław KWIATKOWSKI

Mirosław KWIATKOWSKI

Jakże często w skrzynkach pocztowych na dużych osiedlach mieszkaniowych znajdujemy propozycję kupna czy też zamiany naszego mieszkania na inne. Anonimowy oferent (podaje jedynie nr telefonu) zapewnia, że wybawi nas z kłopotów, załatwi sprawy u komornika oraz w spółdzielni. Na początku jest miły, ale gdy podpiszemy akt notarialny (najczęściej u „swojego" notariusza), to okaże się, że obiecanych pieniędzy niekiedy nie otrzymamy - podobnie jak mieszkania.

„Pośrednik" przestaje odbierać od oszukanej osoby telefony i szuka następnych „jeleni". Niestety, wielu zapomina, że istnieją licencjonowane biura pośrednictwa handlu nieruchomościami, które mają swoją siedzibę i stronę internetową. Daje to gwarancję uczciwości transakcji.

Tyle tylko że jedna grupa oszustów znika, a na ich miejsce pojawiają się następni, którzy współpracują z NIEKTÓRYMI nieuczciwymi notariuszami nieostrzegającymi ludzi podpisujących akt notarialny, że ten jest dla nich niekorzystny. Przypomnę, że niedawno sąd w Poznaniu skazał prawomocnym wyrokiem na 12 lat bezwzględnego więzienia tamtejszą notariusz za podobne czyny.

Interes kwitnie jednak w najlepsze, gdyż dziś nie trzeba mieć żadnych „papierów" i kursów, by zostać pośrednikiem handlu nieruchomościami. Zawód ten uwolnił były wicepremier Jarosław Gowin.

Jedenastka

Na ławie oskarżonych szczecińskiego sądu zasiada jedenaście osób (w tym czterech notariuszy, chociaż powinno być ich więcej) oskarżonych przez prokuratora o oszustwa na szkodę kilkudziesięciu osób w minionych latach. O wielu sprawach „Kurier" pisał, pokazując, w jaki sposób „pośrednicy" (jeden z nich siedzi już od lat w więzieniu) pozbawiali ludzi mieszkań i

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 13-01-2023