13-01-2023 eKurier | Szczecin/Region
Elektrociepłownie w Szczecinie zmieniają się w trosce o mieszkańców
Zima niegroźna
Z Wojciechem SOBCZAKIEM, dyrektorem PGE Energia Ciepła Oddział w Szczecinie, rozmawia Elżbieta KUBOWSKA
- Sezon grzewczy mamy w pełni. Zanim się jednak rozpoczął, niektórzy mieli obawy, czy tej zimy w domach będzie ciepło. Jak się sprawują elektrociepłownie PGE, które wytwarzają energię cieplną dla mieszkańców Szczecina?
- Jesteśmy częścią spółki skupiającej wszystkie elektrociepłownie w Grupie PGE. Naszym celem jest realizacja wszystkich zaplanowanych inwestycji tak, aby w 2030 r. ciepło we wszystkich elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła produkowane było w 70 proc. z paliw nisko- i zeroemisyjnych.
Praca urządzeń aktualnie przebiega pomyślnie. W zeszłym roku na przełomie lata i jesieni wykonaliśmy remont kapitalny bloku biomasowego Elektrociepłowni Szczecin. W Elektrociepłowni Pomorzany w tym okresie również odbyły się prace remontowe i modernizacyjne. Ponadto mamy plany na kolejne ważne modernizacje w naszych lokalizacjach. W następnych latach w Elektrociepłowni Szczecin wykonane zostaną m.in.: modernizacja suwnicy, remonty kapitalne pomp wody zasilającej, remont pomp wody sieciowej. Zostanie też odtworzona sieć kanalizacyjna oraz konstrukcja budynku głównego i wiele innych prac podnoszących niezawodność pracy naszych urządzeń. Wszystko po to, aby nie tylko zapewnić nieprzerwaną produkcję energii elektrycznej i ciepła, ale też aby łatwiej było sprostać oczekiwaniom UE w przyszłości. Warto przypomnieć, że planowe prace remontowe prowadzone są corocznie, remonty średnie co ok. cztery lata, a remonty kapitalne co ok. osiem lat.
W Elektrociepłowni Pomorzany na 2023 rok zaplanowaliśmy m.in. remont kapitalny
...Pozostało jeszcze 80% treści
Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 13-01-2023