16-01-2023 eKurier | Szczecin/Region
Sejm przyjął poprawki Senatu

Przeciw wrogim przejęciom w portach

Przeciw wrogim przejęciom w portach
Przyjęte przez Sejm prawo ma chronić spółki handlowe działające w portach przed wrogimi przejęciami. W ostatnim czasie niepokój wywołała chęć zakupu udziałów największego przeładowcy w szczecińskim porcie – spółki Bulk Cargo – Port Szczecin – przez niemiecką firmę Rhenus. Fot. Marek CZASNOJĆ

Prawo pierwokupu akcji lub udziałów portowych firm przez Skarb Państwa zostało w piątek (13 stycznia) przyjęte przez Sejm. Nowe przepisy mają chronić spółki działające w strategicznych dla gospodarki portach morskich przed wrogimi przejęciami. Z zaproponowanym rozwiązaniem nie zgodziła się większość ugrupowań opozycyjnych. Poparli je natomiast m.in. posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz prawie wszyscy z koła Polska 2050.

Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw. Cztery z nich dotyczyły przyznania Skarbowi Państwa prawa pierwokupu udziałów albo akcji w spółce handlowej, która dysponuje prawami do nieruchomości położonej w granicach portu o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

Senackimi

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 16-01-2023