24-01-2023 eKurier | Szczecin/Region
Niepokojący raport

NIK miażdży kolej metropolitalną

NIK miażdży kolej metropolitalną
Fot. Dariusz GORAJSKI

Do końca września ub. roku miała ruszyć Szczecińska Kolej Metropolitalna. Pociągi w ramach tej inwestycji nadal jednak nie jeżdżą. Co więcej, nie wiadomo kiedy i czy w ogóle pojadą. Najwyższą Izba Kontroli opublikowała właśnie raport, w którym miażdży inwestycję. W ocenie kontrolerów SKM pozbawiona jest nadzoru i nie była odpowiednio przygotowana.

Za uruchomienie SKM odpowiadają PKP PLK, które miało odbudować infrastrukturę kolejową i Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. SSOM zrzesza samorządy, na terenie których kolej ma funkcjonować. Miasta i gminy swoje zadania, polegające na budowie przystanków, parkingów i niezbędnej infrastruktury, w dużej części już zrealizowały.

- Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działalność PKP PLK w zakresie przygotowania i nadzoru nad realizacją zadania. PKP PLK nie wykonała żadnego z dwóch projektów inwestycyjnych - czytamy w opublikowanym kilka dni temu raporcie. - W zakresie działalności Stowarzyszenia NIK stwierdziła, że nie posiadało ono wobec PKP PLK kompetencji pozwalającym na podjęcie decyzji, które mogłyby

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 24-01-2023Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Pociąg do Polic to wciąż tylko marzenie Fot. Dariusz GORAJSKI