25-01-2023 eKurier | Szczecin/Region
Godziny w kolejce lub poluj elektronicznie na termin

Paszport? Cierpliwości

Paszport? Cierpliwości
W biurze paszportowym w Urzędzie Wojewódzkim przy Wałach Chrobrego w Szczecinie niektórzy spędzają nawet kilka godzin, żeby złożyć wniosek o paszport. To głównie ci, którym nie udało się zarezerwować terminu elektronicznie, a nie mogą długo czekać na ten dokument. Od złożenia wniosku do wydania paszportu mija od 25 do 30 dni. Fot. Dariusz GORAJSKI

Jeśli ktoś planuje za kilka miesięcy urlop lub inny wyjazd za granicę, poza Unię Europejską, a nie ma ważnego paszportu, powinien już teraz rozpocząć starania o jego wyrobienie. W Szczecinie musi albo spędzić godziny w kolejce w biurze paszportowym, albo polować elektronicznie na wolny termin. Może umówić się też na złożenie wniosku w jednym z terenowych punktów paszportowych, np. około 100 kilometrów od stolicy województwa.

We wtorek 24 stycznia około godz. 9 system komunikował, że „nie ma już wolnych rezerwacji do wybranej kolejki. Może Pan/Pani spróbować dokonać rezerwacji w dniu następnym. Nowe wolne terminy na kolejny okres rezerwacyjny będą opublikowane na stronie rezerwacyjnej ZUW o godzinie: 00:00. Brak dostępnych rezerwacji w okresie od 25.01.2023 do 11.03.2023." W Delegaturze ZUW w Koszalinie przez chwilę dostępny był jeden termin - na 13 lutego, ale szybko zniknął.

- System rezerwacyjny co do zasady umożliwia dokonanie rejestracji wizyty z wyprzedzeniem 45 dni - tłumaczy Michał Ruczyński, rzecznik prasowy ZUW w Szczecinie.

- Każdego dnia do kalendarza „wchodzi" kolejny dzień. Jeżeli przypada on na sobotę lub niedzielę, to w kalendarzu rezerwacji wizyt nie pojawią się wolne terminy. Z kolei w dni

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 25-01-2023