03-03-2023 eKurier | Kurier Plus
Ambasada Szczecina w Lizbonie znajduje się w pracowni

Kwaśne mango i jasne światło

Kwaśne mango i jasne światło
Mariola Landowska Fot. Magdalena KLYTA

Magdalena KLYTA

Mariola Landowska, szczecinianka, choć jest absolwentką architektury, zawsze marzyła o tworzeniu sztuki i nawet niełatwe czasy nie przeszkodziły jej tego marzenia spełnić. Obecnie mieszka i tworzy w Portugalii, jednak nazywana jest nieoficjalną ambasadorką Szczecina.

Choć zawsze drzemała w niej artystyczna dusza, szkołę średnią wybrała dla zawodu. Uczęszczała do technikum budowlanego o profilu architektonicznym. - Zawsze miałam bardziej tendencje do tego, żeby malować i rysować, ale rodzina nie uważała, że to zawód. Stwierdziłam, że skoro będziemy mieć tam rysunek odręczny i historię architektury, to jest jakoś połączone ze sztuką, a potem się zobaczy - opowiada malarka.

Obroniła dyplom z urbanistyki i podjęła pracę w biurze projektowym, które jednak nie spełniło jej oczekiwań. Kolejną swoją pasję odkryła podczas pracy w dziale technicznym szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. - W szpitalu zaprzyjaźniłam się z panią z prosektorium, która robiła zdjęcia zwłokom. Miała tam ciemnię i nauczyła mnie wywoływać filmy. Ta fotografia bardzo mnie prześladowała, kupiłam sobie smienę i dużo fotografowałam - dodaje artystka.

Zanim jednak poświęciła się sztuce, próbowała odnaleźć się w tzw. dorosłym życiu. Zapisała się do działu szycia, później pracowała w administracji liceum plastycznego. -

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 03-03-2023Image
„Płynie Canoa, płynie” – akryl na płótnie Fot. archiwum