26-05-2023 eKurier | Szczecin/Region
Do Świnoujścia będą przypływać specjalistyczne statki

Terminal instalacyjny szansą dla regionu

Terminal instalacyjny szansą dla regionu
Obecnie trwają prace rozbiórkowe przygotowujące teren do rozpoczęcia budowy. Fot. ZMPSiŚ

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz spółka ORLEN Neptun 18 maja br. przedstawiły informację na temat postępów prac związanych z budową pierwszego na polskim Wybrzeżu terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Podczas konferencji omówiono także rolę portów w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

- Morska energetyka wiatrowa ma szansę stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. - Rozbudowa portu w Świnoujściu o nowy terminal to wielka szansa na rozwój całego regionu. Badania pokazują, że jedno miejsce pracy w porcie generuje aż osiem miejsc pracy w przemyśle okołoportowym.

W świnoujskim porcie rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminali instalacyjnych dla morskich farm wiatrowych. Umowę na dzierżawę portowych terenów podpisano jesienią ub. roku, a jeszcze w tym, zgodnie z harmonogramem, ruszy budowa terminalu. Zdolność operacyjną osiągnie on na przełomie 2024 i 2025 r.

Na przedsięwzięcie składają się dwie

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 26-05-2023Image
Podczas konferencji w Świnoujściu poinformowano, na jakim etapie jest inwestycja. Fot. ZMPSiŚ
Image
Wizualizacja przyszłego terminalu instalacyjnego