01-09-2023 eKurier | Kurier Plus
Jednym okiem z Francji(1)

Radosny powrót do Szczecina

Radosny powrót do Szczecina
Wojewódzki Dom Sportu wygrał plebiscyt na „Mistera 25-lecia” Szczecina w 1970 roku. Fot. Dariusz GORAJSKI

Alicja TROJANOWSKA

Od ponad 30 lat mieszkam we Francji, ale często zaglądam do ukochanego Szczecina. Jestem homoautsajderem myślącym w dwóch językach. Mającym podwójne spojrzenie na świat. Zdystansowane. Często porównujące. Chronologiczno-zachwycająco-krytyczne. Jakie? Otóż takie:

Piaskownice, chodniki i pi(e)suary

W latach 60. mieszkałam między parkiem Kasprowicza a aleją Wyzwolenia w Szczecinie. Chodziłam do szkoły podstawowej nr 37 mieszczącej się wtedy przy ulicy Unisławy. Szkoła mieściła się w pięknym budynku z cegły. Nadal istniejącym. Przylegała do niej poniemiecka sala gimnastyczna. Na przerwach biegaliśmy po świetnym, acz piaszczystym podwórku dominującym okoliczne ulice. Czasami mieliśmy tam lekcje WF-u. Skoki w dal wykonywaliśmy do piaskownicy zainstalowanej jeszcze przez Niemców.

Ach, piaskownice! Te zwykłe. Przyblokowe. One pierwsze zniknęły przy szczecińskich domach na rzecz bardziej lub mniej dzikich parkingów, gdy król samochód wszechobecnie zdominował miasto. Ale to najpierw psy znalazły w nich wspaniałe miejsce na załatwianie swoich potrzeb. Od czasu gdy je zaasfaltowano, pieski robią kupki na chodnikach, a właściciele - po sprawdzeniu, czy ktoś aby tego nie widzi - bohatersko pozostawiają odchody na miejscu. Należałoby w nagrodę wtykać w nie chorągiewki „uznanie dla Pana Azorka za taaaki wysiłek". O obsikiwaniu murów i bram nie wspominam. Na to nie ma specjalnych torebek. Ale np. w Krakowie wymyślili pi(e)suary. Wiadomo. Pieski lubią „listy pisać", więc chętnie pójdą na wymianę korespondencji w takim fajnym miejscu.

Ale koniec dygresji, wróćmy do meritum

Dwa razy w tygodniu całą klasą przechodziliśmy przez sąsiadującą ze szkołą ulicę Felczaka na zajęcia na pływalni WDS (dzisiaj SDS). Natomiast raz w tygodniu

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 01-09-2023Image
Fot. Dariusz R. JANOWSKI
Image
Fot. archiwum Ewy Kaszuby oraz Krzysztof Żurawski
Image
Starą „Danę” zastąpiła Hanza Tower”. Fot. Dariusz R. JANOWSKI
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Wizytówka Szczecina, al. Jana Pawła II Fot. Anna GNIAZDOWSKA
Image
Fot. Ryszard PAKIESER
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI