24-08-2023 eKurier | Kurier Plus
Współpraca Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu z biznesem

Kształcenie na potrzeby rynku

Dynamiczny rozwój branży offshore wind, czyli związanej z budową i eksploatacją morskich farm wiatrowych, sprawia, że pilnie potrzebni są specjaliści. Nie tylko inżynierowie, ale także kadry ze średnim wykształceniem. Podczas 10. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie Zespół Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu podpisał porozumienie o współpracy z firmą Orlen Neptun, która w sąsiedztwie szkoły buduje nowoczesny terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych.

Przed podpisaniem porozumienia odbyła się debata. Dyrektor ZSM w Świnoujściu Marzena Gańcza w swojej prezentacji przybliżyła, w jakich zawodach kształcą obecnie średnie szkoły morskie w Polsce. We wszystkich są kierunki: technik nawigator morski i technik mechanik okrętowy.

- Oprócz tych dwóch podstawowych zawodów, większość jest związana z transportem, jak np. logistyk, spedytor czy technik eksploatacji portów i floty - zaznaczyła dyr. Gańcza. - Są zawody związane z branżą IT, ale też inne, chociażby technik hotelarz. Widać więc, że szkoły te wychodziły naprzeciw potrzebom gospodarki w danym okresie, i można powiedzieć, że nadążały za zmianami gospodarczymi. W zeszłym roku w Technikum Morskim w

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 24-08-2023