24-08-2023 eKurier | Kurier Plus
Bez portów nie ma morskiej energetyki wiatrowej

Nie tylko terminal instalacyjny

W odniesieniu do energetyki wiatrowej potencjał Morza Bałtyckiego szacowany jest na poziomie 93 GW do 2050 r., z czego na polskich obszarach morskich, do 2050 r. możliwa jest instalacja 28 GW w turbinach wiatrowych. Oznacza, to, że Polska odegra kluczową rolę w rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej w Europie. O tym, czy ten ambitny plan ma szansę powodzenia, dyskutowano podczas 10. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie.

- W pierwszym projekcie Grupy Orlen, który realizujemy przez spółkę celową Baltic Power z partnerem z Kanady, firmą Northland Power, dążymy do tego, aby local content (udział lokalnych przedsiębiorstw - przyp. red.) był jak największy - mówił Jarosław Trybuchowicz, prezes spółki Orlen Neptun I, która razem z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście odpowiada za powstanie terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu.

Jak dodał, obecnie udział polskich firm może dotyczyć konstrukcji stalowych, stacji elektroenergetycznych czy badań środowiskowych. Szacuje się, że w I fazie budowy morskich farm wiatrowych ten udział będzie na poziomie 20 - 25 proc., a w II fazie może dojść do 40 - 50 proc.

- Jest wiele polskich podmiotów, które są w stanie zainwestować w offshore wind - ocenił. - Troszeczkę trzeba zaryzykować. Szansa na pozyskanie kontraktów jest bardzo duża. Tak naprawdę tworzymy nową gałąź gospodarki w Polsce i to nie na pięć czy dziesięć lat, ale myślę, że na 20 - 30, a wliczając w to serwisowanie, to na jeszcze dłużej. W Orlenie zdecydowaliśmy o tym, aby wspólnie z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście zainwestować w pierwszy w Polsce terminal instalacyjny. Bez portów nie ma morskiej energetyki wiatrowej. Zakładamy, że terminal rozpocznie działalność na początku 2025 roku, obsługując finalny etap montażu turbin dla projektu Baltic Power, ale w dalszej kolejności mamy projekty I i II fazy. Lokalizacja w Świnoujściu powoduje, że będzie mógł on obsługiwać w przyszłości projekty w Niemczech, Danii czy Szwecji.

Zdaniem prezesa

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 24-08-2023