05-09-2023 eKurier | Szczecin/Region
Bez bzyczenia nie ma życia
Dachy dla pszczół – także w Szczecinie?
Miasta są dobrymi miejscami dla pszczół. Jednak nie we wszystkich są one równie mile widziane. Na liście aglomeracji mniej przyjaznych pszczołom jest np. Szczecin, w którym zakładanie pasiek w bliskości domów oraz na dachach wciąż jest zakazane. Co wkrótce ma szansę się zmienić - tuż po wakacjach do Biura Rady Miasta Szczecina ma trafić inicjatywa uchwałodawcza w tej sprawie.
Na dachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (al. Piłsudskiego) w Szczecinie został zaaranżowany efektowny ogród. Pośród przyjaznych pszczołom drzew, krzewów, kwitnących hortensji i szałwii stoją m.in. dwa ule, w tym charakterystyczny z Gryfem i w barwach Pogoni. Mogłyby służyć za domy sporym - liczącym nawet 120 tysięcy sztuk - pszczelim rodzinom. Niestety, do tej pory nie zostały zasiedlone. To efekt obowiązujących w Szczecinie przepisów, które zabraniają zakładania pasiek w bliskości budynków mieszkalnych, także na dachach.
Prawo (lokalne) a pszczelarstwo miejskie
Chodzi o zapisy regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie (tzw. uchwała czystościowa - przyp. aut.), który rygorystycznie - na równi z innymi zwierzętami gospodarskimi: drobiem, królikami i szynszylami - traktuje pszczoły.
- Pnie pszczele powinny znajdować się w odległości co najmniej 100 m od granicy posesji sąsiedniej zabudowanej budynkiem mieszkalnym lub innym obiektem przeznaczonym na stały pobyt ludzi, położonej w najbliższym sąsiedztwie pasieki oraz co najmniej 30 m od dróg publicznych. Odległości te mogą ulec zmniejszeniu do 10 m przez wybudowanie na
...Pozostało jeszcze 80% treści
Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 05-09-2023