01-09-2023 eKurier | Kurier Plus
Za rok – 900-lecie chrystianizacji Pomorza

Kamień na misyjnym szlaku

Kamień na misyjnym szlaku
Fot. Elżbieta BRUSKA

Elżbieta BRUSKA

Pomorze wcześnie trafiło w ręce pierwszych Piastów. Na krótko odłączone po śmierci Mieszka II, odzyskane zostało na początku XII w. przez Bolesława Krzywoustego, razem z zachodnią częścią, gdzie rządził książę Warcisław I. Na prośbę polskiego władcy biskup z Bambergu Otton, jego dawny nauczyciel, rozpoczął w 1124 r. chrystianizację tych ziem. 900-lecie tego wydarzenia obchodzić będziemy w przyszłym roku.

Przyszły święty najpierw udał się ze swoim orszakiem do Gniezna, tam wyszedł mu naprzeciw Bolesław Krzywousty, który „wspaniale i przyjaźnie go przyjął", zapisał w „Pomeranii" Thomas Kantzow, żyjący w XVI w. sekretarz książąt pomorskich. Potem Krzywousty przydzielił do grupy Ottona swoich kapłanów i wysławszy wcześniej do Warcisława polecenie, by godnie przyjął misjonarzy, odprawił ich z błogosławieństwem w drogę. Książę Warcisław czekał na granicy w otoczeniu 500 konnych. „Szedł św. Otton naprzód, kogo w osadach i wsiach znalazł, tego nauczał i chrzcił, aż doszedł do Pyrzyc", zanotował Kantzow. Stamtąd misyjny szlak wiódł do Kamienia, ówczesnej stolicy Pomorza Zachodniego, gdzie Warcisław I uznany za założyciela dynastii Gryfitów miał swoją siedzibę i tam z radością, jak czytamy w kronice, powitała biskupa żona Warcisława Heila.

W innych źródłach historycznych księżna występuje jako Ida. Była Saksonką i chrześcijanką. Małżonkowie przyznali się Ottonowi, że ochrzczeni zostali dawno temu, ale trzymali to w tajemnicy. Warcisław prowadził tryb życia według tutejszych zwyczajów i, jak na pogańskiego władcę przystało, miał wiele konkubin. „Mieli zaś Pomorzanie w zwyczaju wiele posiadać żon, której to przypadłości także i sam książę uległ, tak że prócz księżnej dwadzieścia cztery miał nałożnice. Rzekł św. Otto, iż ani to prawe, ani bogomyślne, i przekonał księcia, iżby wszystkie nałożnice odprawił. Za przykładem tym takoż inni poszli Wendowie i nałożnice swe odprawiwszy, po jednej tylko pani domu sobie zatrzymali" - zapisał Kantzow.

W Kamieniu biskup prawie przez siedem tygodni chrzcił lud, co odbywało się bez problemów, bo księżna podobno wcześniej przekonała poddanych do nowej wiary. Poleciła także oczyścić ze wszystkich bożków pogańską świątynię, którą Otton poświęcił i zostawił w niej swoich kapłanów. Ebon, jego biograf, napisał, że w dniu św. Jana Chrzciciela odprawił on mszę świętą na prowizorycznym ołtarzu i w tym miejscu powstała pierwsza na Pomorzu świątynia chrześcijańska. Czy chrzcielnica w wirydarzu kamieńskiej katedry pochodzi może z tamtej oczyszczonej z

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 01-09-2023Image
Fot. Elżbieta BRUSKA
Image
Krucyfiks z XIII w. – mistrzowskie dzieło sztuki Fot. Elżbieta BRUSKA
Image
Niezwykły obraz i ikona zarazem Fot. Elżbieta BRUSKA
Image
Chrzcielnica pamiętająca misję św. Ottona Fot. Elżbieta BRUSKA