07-09-2023 eKurier | Szczecin/Region
W trosce o kobiece zdrowie

Bądź czujna, badaj się!

Bądź czujna, badaj się!
Fot. archiwum prywatne

Klinika Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie wraz z Polskim Towarzystwem Ginekologii Onkologicznej organizuje pierwsze warsztaty dla kobiet, pacjentek onkoginekologicznych, które odbędą się w najbliższą sobotę 9 września w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w godz. 10-13.

To będą eksperckie spotkania pod hasłem „Dbam o siebie - dbam o swoje zdrowie". O szczegółach jeszcze poinformujemy. A o tym, jakiego rodzaju nowotwory ginekologiczne dotykają kobiety najczęściej, jak zachować czujność, i jakie są możliwości leczenia rozmawiamy z dr hab. n. med. Anitą Chudecką-Głaz, lekarzem kierującym Kliniką Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt SPSK nr 2, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

- Jakiego rodzaju nowotwory ginekologiczne występują u kobiet najczęściej?

- Mówimy o trzech najczęstszych nowotworach ginekologicznych: raku endometrium, raku jajnika i raku szyjki macicy. Wymieniam je właśnie w kolejności odpowiadającej częstości ich występowania. Wbrew pozorom rak szyjki macicy wcale nie jest najczęstszy. W tej chwili jest pod tym względem na trzecim miejscu. Na pewno jest większa świadomość tego nowotworu i zapewne także z tego powodu obserwujemy, że w ostatnich mniej więcej 20 latach jest go mniej. Jednak zgłaszalność pacjentek na badania cytologiczne ciągle jest mała i jak się porównujemy do innych krajów Europy, to wcale nie wygląda to optymistycznie. Dobrze, że ta zachorowalność na przestrzeni lat zaczęła spadać, ale wciąż jest duża i wiąże się z tym także duża umieralność. Na naszym oddziale zawsze leży przynajmniej jedna pacjentka z bardzo zaawansowanym, nienadającym się już do leczenia operacyjnego, rakiem szyjki macicy. A nie powinniśmy tego obserwować w dobie badań cytologicznych, w

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 07-09-2023