08-11-2023 eKurier | Szczecin/Region
Szczecin bezpieczny, ale…

Dwutlenek w błędnym kole

Dwutlenek w błędnym kole
Kontrowersyjny pomysł wtłaczania dwutlenku węgla pod ziemię podobno w Szczecinie nie będzie realizowany. Powstała jednak inicjatywa, by mimo to taką możliwość zablokować. W Szczecinie nie brakuje jednak zakładów, które CO2 produkują. Fot. Dariusz GORAJSKI

Szczecińscy radni rozpoczęli dyskusję na temat zakazu wtłaczania na terenie Szczecina dwutlenku węgla pod ziemię. Kontrowersyjny na razie pomysł, realizowany jest pilotażowo w dwóch miastach na Śląsku, ale także w innych krajach. Taką możliwość daje jednak obowiązująca od października znowelizowana Ustawa o składowaniu podziemnego CO2, prawo geologiczne i górnicze.

Miejska geolog uspokaja, że zagrożeń nie ma, a Szczecin nie jest brany pod uwagę jako lokalizacja dla takiej inicjatywy. Z kolei dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego ostrzega, że taka uchwała może nie mieć mocy prawnej.

- Prawo górnicze i geologiczne w brzmieniu po ostatniej nowelizacji nie daje gminom prawa do tworzenia uchwały, która zblokowałaby takie działania - uprzedza Łukasz Dajer, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego w UM Szczecin. - W mojej ocenie nie ma podstaw, by uchwałą wprowadzić zakaz tłoczenia dwutlenku węgla na terenie miasta.

Dyskusja została podjęta, ponieważ powstał projekt uchwały, która miałaby takie rozwiązania zablokować.

- Taką uchwałę podjęła już sąsiednia gmina Dobra i Szczecin nie powinien stać odrębnie. Powinniśmy przyjąć podobne

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 08-11-2023



Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI