23-01-2024 eKurier | Szczecin/Region
Przygotowania do budowy terminalu kontenerowego w Świnoujściu

W marcu ważne rozstrzygnięcia

W marcu ważne rozstrzygnięcia
Każdy samochód, zanim trafił do ostatecznego klienta, był nawet siedmiokrotnym przedmiotem sprzedaży i nabycia wewnątrz Unii Europejskiej (UE). Fot. ZMPSiŚ

Trwają prace przygotowawcze dotyczące budowy głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Przypomnijmy, że w lipcu 2023 roku Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisał umowę przedwstępną z inwestorem - belgijsko-katarskim konsorcjum firm DEME Concessions i QTerminals. Dotyczyła 30-letniej dzierżawy terenów zlokalizowanych w porcie zewnętrznym. Inwestor ma finansować, zbudować i eksploatować terminal. Jak wynika z zapowiedzi, ostateczna umowa dzierżawy powinna być zawarta w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

W październiku ub. roku inwestycja otrzymała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Od tej decyzji odwołania złożyły: Gmina Miasto Świnoujście, Stowarzyszenie Zielone Wyspy Świnoujście oraz niemiecka organizacja Bürgerinitiative Lebensraum Vorpommern. Są rozpatrywane przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

- Dostaliśmy od GDOŚ informację, że powinniśmy zrobić jeszcze audyt dotyczący podwodnego hałasu - powiedział Krzysztof Urbaś, prezes ZMPSiŚ. - Nie robiliśmy tego, bo to się w ogóle bardzo rzadko wykonuje przy takich projektach. Obecnie GDOŚ przygotowuje odpowiedź na zażalenia, oczywiście z naszym udziałem - my musimy dostarczyć tę analizę hałasu podwodnego.

GDOŚ poinformował,

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 23-01-2024