09-02-2024 eKurier | Szczecin/Region
Pierwszy tramwaj od ul. Żołnierskiej latem

Prace na półmetku

Prace na półmetku
Prace idą zgodnie z planem fot. Tramwaje Szczecińskie

Dobiega końca układanie szyn, niebawem rozpocznie się montaż sieci trakcyjnej. Pierwszy tramwaj od strony ulicy Żołnierskiej wjedzie na pętlę Szafera już latem - poinformowała spółka Tramwaje Szczecińskie.

II i III etap przebudowy ulicy Szafera (od skrzyżowania z ul. Romera i ul. Modrą do ul. Sosabowskiego) rozpoczął się rok temu, 20 lutego. Projekt jest realizowany na zlecenie Gminy Miasto Szczecin, a rolę inwestora zastępczego pełni Spółka Tramwaje Szczecińskie.

- Prace idą zgodnie z planem - informuje Krystian Wawrzyniak, prezes Tramwajów Szczecińskich. - Oddania całej arterii do użytku spodziewamy się w lutym 2025 roku, ale pierwszy tramwaj od strony Żołnierskiej na pętlę Szafera wjedzie wcześniej. Zakładamy, że będzie to przełom czerwca i lipca.

Torowisko zarówno w stronę ul. Taczaka jak i Szafera zostało ułożone i podbudowane betonem. Układane są szyny w ciągu ul. Żołnierskiej, oraz liczne rozjazdy, m.in. umożliwiające przejazd tramwajów do Wydziału Remontowego przy ul. Klonowica. W sumie długość szczecińskich torów tramwajowych zwiększy się o dwa kilometry. Obecnie robotnicy m.in. układają chodniki i przygotowują fundamenty pod słupy sieci trakcyjnej. Montaż samej sieci powinien zacząć się za kilka tygodni.

Nowe jezdnie i torowiska w 80 procentach przebiegają przez tereny zielone, wykonawca nie napotyka na niespodzianki w infrastrukturze podziemnej, a to sprawia, że prace idą zgodnie z harmonogramem. W ramach II i III etapu przebudowy ul. Szafera powstaną: dwukierunkowa droga wraz ze ścieżką rowerową i chodnikami, trzy przystanki autobusowo-tramwajowe, jeden przystanek tramwajowy, dwie zatoki autobusowe.

W rezultacie dwupasmowa dwukierunkowa arteria połączy ulicę Krzywoustego (przez ul. 26 Kwietnia, Taczaka i Sosabowskiego i przebudowaną Szafera) z al. Wojska Polskiego. Obsługę linii tramwajowych ze zlikwidowanej pętli Krzekowo przejmie pętla Szafera. Znacząco poprawi to komunikację w rejonie ul. Szerokiej oraz dojazd do Bezrzecza i Osiedla Zawadzkiego.

Wartość kontraktu to 102 mln zł brutto. Połowę tej kwoty gmina Szczecin otrzymała z rządowego programu Polski Ład. Wykonawcą jest Konsorcjum firm - TORMEL Sp. z o.o. - i STANLED I sp. z o.o.

(K)

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 09-02-2024