27-03-2024 eKurier | Szczecin/Region
Zwolnienia grupowe w Stargardzie

Pompy ciepła w odwrocie? Stracili pracę

Pompy ciepła w odwrocie? Stracili pracę
– To bardzo trudne dni w historii naszej spółki – napisał w oświadczeniu Mariusz Gałązkiewicz, dyrektor Eltwin Sp. z o.o. w Stargardzie. Fot. Wioletta MORDASIEWICZ

Aż 130 osób straciło pracę w ramach grupowych zwolnień, do których doszło w marcu br. w Stargardzie. Dwie firmy; najpierw Backer OBR, a teraz spółka Eltwin na skutek spowolnienia zamówień, zredukowały zatrudnienie. Obie dotknął kryzys na rynku produkcji pomp ciepła.

W firmie Eltwin, działającej przy ul. Przemysłowej 2 w Stargardzie, zajmującej się produkcją i sprzedażą elektroniki przemysłowej, w tym produkcją komponentów do pomp ciepła, 26 marca br. zakończono procedurę zwolnień grupowych. Trwała dwa dni.

- To bardzo trudne dni w historii naszej spółki - napisał w oświadczeniu Mariusz Gałązkiewicz, dyrektor stargardzkiego zakładu, który jeszcze do niedawna zatrudniał 207 osób. - W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy ciągły spadek zamówień oraz ogólne spowolnienie działań operacyjnych. Nasi klienci to głównie wytwórcy pomp ciepła. W chwili obecnej branża ta przechodzi duże spowolnienie, z uwagi na wiele czynników, tj. wysokie ceny prądu, czy też ogólną sytuację na rynku budowlanym i rynku OZE. Z szacunku dla naszych obecnych pracowników, zarząd spółki podjął decyzję o przeprowadzeniu jednorazowego zwolnienia grupowego w liczbie 71 osób, z zachowaniem wszystkich elementów wymaganych przepisami prawa.

Załoga w szoku

- Pracownicy są zszokowani - mówi nam jeden z pracowników Eltwin. - Choć po grupowych zwolnieniach w Backer OBR chodziły słuchy, że u nas też może do tego dojść. Obie firmy należą bowiem do międzynarodowego koncernu Nibe Industrier AB.

Każdemu pracownikowi firmy Eltwin w ramach zwolnienia grupowego zostanie wypłacona odprawa pieniężna, adekwatna do stażu pracy. Pracownicy zostali zwolnieni ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzeń.

- Dobór pracowników objętych

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 27-03-2024Image
W firmie Eltwin zwolniono w tym tygodniu 71 osób. Fot. Eltwin Sp. z o.o.
Image
– Są zapewnienia, że gdy zamówienia wrócą, zwolnieni pracownicy będą mogli wrócić na swoje stanowiska pracy – mówi Patrycja Gross, dyrektor PUP w Stargardzie. Fot. Wioletta MORDASIEWICZ
Image
Dla zwolnionej załogi organizowane są spotkania z potencjalnymi pracodawcami. Fot. Backer OBR.
Image
Spada zainteresowanie pompami ciepła. Fot. Sylwia DUDEK