29-03-2024 eKurier | Kurier Plus
Po zachodniej stronie

Co słychać za miedzą?

Co słychać za miedzą?
Oficjalnie, wprowadzając ograniczenia covidowe, mówiono m.in. o trzykrotnym wzroście rozpowszechniania się wirusa, gdy tymczasem rzeczywisty, obliczony na podstawie liczby testów, na krótko przed wprowadzeniem lockdownu wyniósł zaledwie jeden punkt procentowy. Fot. archiwum/Bartosz TURLEJSKI

Protokoły RKI - co ukrywano na temat szczepień i pandemii

Przez niemieckie media przetacza się dyskusja na temat ukrywanych dotąd przed społeczeństwem informacji dotyczących Covid-19 i szczepień. Sprowokowały ją ujawnione teraz protokoły zespołu kryzysowego ds. koronawirusa Instytutu Roberta Kocha (RKI).

Dostęp do informacji był możliwy dopiero w wyniku pozwu złożonego przez magazyn „Multipolar", który walczył o to latami i wydał 15 tys. euro na opłaty prawne. „Multipolar" wystąpił na drodze prawnej o dostęp do zatajanych informacji i sprawę w sądzie wygrał.

Otworzyło to także dyskusję na temat braku dostępu mediów do informacji. „Działania związane z pandemią wywołały i podsyciły poważne konflikty społeczne. Niemniej jednak żadne tradycyjne medium, w tym duże, dobrze wyposażone redakcje, nie zapewniło upublicznienia dokumentów. Dziennikarstwo w zdecydowanie zbyt małym stopniu korzysta z wolności informacji, a koncerny medialne egzekwują swoje prawa informacyjne przy pomocy prawników - najwyższy czas to zmienić" - pisze „Berliner Zeitung".

Z udostępnionych informacji - jak podaje „Multipolar" - wynika m.in., że „zaostrzenie oceny ryzyka z »umiarkowanego« do »wysokiego« ogłoszone w marcu 2020 r. - będące podstawą wszystkich środków izolacyjnych i orzeczeń sądowych w ich sprawie - wbrew temu, co twierdzono wcześniej, nie opierało się na ocenie dokonanej przez RKI, ale wykonane zostało zgodnie z

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 29-03-2024