09-05-2024 eKurier | Szczecin/Region
Nabór rozpoczyna się 10 maja

Czekają licea, technika, branżówki

Już w piątek, 10 maja, rusza nabór do szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, którzy teraz intensywnie przygotowują się do egzaminów kończących szkoły podstawowe, mają do wyboru licea, technika i szkoły branżowe. W Szczecinie w kolejny etap nauki wkroczy w tym roku ponad 2300 absolwentów ośmioklasowych szkół podstawowych - to niemal o połowę mniej niż w ubiegłym roku, gdy do szkół średnich startowało półtora rocznika nastolatków, tych, którzy zaczynali naukę w wieku sześciu i siedmiu lat. Nabór prowadzony jest tylko elektronicznie i potrwa do 14 czerwca.

Przed absolwentami podstawówek poważna decyzja, dotycząca wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej.

- W prowadzonych przez Miasto Szczecin liceach ogólnokształcących dla młodzieży, technikach i branżowych szkołach I stopnia przygotowanych zostało na rok szkolny 2024/2025 łącznie około 2 800 miejsc - stwierdza Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta.

Wystarczająco jak na potrzeby szczecińskich nastolatków, ale do stolicy województwa przyjadą do szkół ponadpodstawowych jeszcze uczniowie z ościennych gmin.

- Według Systemu Informacji Oświatowej aktualnie jest 10297 uczniów w klasach ósmych w szkołach województwa zachodniopomorskiego - mówi Iwona Rydzkowska z Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 09-05-2024Image
10 maja uczniowie kończący w tym roku szkoły podstawowe mogą już dokonać wyboru liceów, techników lub szkół zawodowych. Jednak, by dostać się do wymarzonej szkoły, muszą zgromadzić odpowiednią liczbę punktów, między innymi z egzaminu – ten dla ósmoklasistów potrwa od 14 do 16 maja. Na stronie naboru dostępne są informacje, ile punktów obowiązywało w minionym roku do poszczególnych szkół. Można tu również – to nowość – przeliczyć w kalkulatorze swoją liczbę punktów.Fot. Ryszard PAKIESER