17-05-2024 eKurier | Szczecin/Region
SM Śródmieście i nowatorskie wykorzystanie fotowoltaiki

Inwestycja w przyszłość, czyli energia, ekonomia i ekologia

Inwestycja w przyszłość, czyli energia, ekonomia i ekologia
Ściana paneli fotowoltaicznych na wieżowcu przy ul. Łabędziej 30 robi wrażenie. Natomiast mniej widoczne są te na dachach – w sumie 128 – zarządzanych przez SM Śródmieście. Ta szczecińska spółdzielnia posiada największą instalację fotowoltaiczną w Polsce – 5361 paneli o łącznej mocy 1,353 MW. Fot. SM Śródmieście

Gdy rozpoczynali przygodę z pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł, byli w awangardzie spółdzielni mieszkaniowych w kraju, a w Zachodniopomorskiem - absolutnymi pionierami. W tej dziedzinie szczecińska SM Śródmieście nadal utrzymuje pozycję lidera - z instalacjami fotowoltaicznymi na 128 budynkach. I idzie za ciosem: właśnie wdrożyła pilotażowy program, za sprawą którego panele na blokach będą wykorzystywane nie tylko do oświetlenia ich części wspólnych oraz zasilania wind, ale również do ogrzewania wody w mieszkaniach. I właśnie to jest nowatorskie rozwiązanie w skali Polski.

Widok paneli fotowoltaicznych na ścianie wieżowca przy ul. Łabędziej 30 robi wrażenie. I to właśnie one, wraz z identycznymi instalacjami pozyskującymi energię z odnawialnych źródeł (OZE) na kolejnych siedmiu blokach - z zasobów Spółdzielni Mieszkaniowej Śródmieście - os. Małe Stoki przy ul. Wiosny Ludów, posłużą do podgrzewania wody w mieszkaniach. Jednak nie widać tych na dachach, tworzących małą elektrownię w tejże spółdzielni.

Odwaga i wizja

W zasobach szczecińskiej SM Śródmieście są 172 budynki. Ich utrzymanie to spory koszt, liczony w milionach. Stąd poszukiwanie rozwiązań, które mogłyby złagodzić ból rosnących cen - przynajmniej energii elektrycznej. Na długo zanim zaczęły szybować, SM Śródmieście sięgnęła po odnawialne źródła energii.

- W 2016 r. doświadczenie spółdzielni mieszkaniowych w Polsce w zakresie pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł było minimalne. Natomiast w naszym województwie -

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 17-05-2024Image
Fot. SM Śródmieście
Image
Fot. SM Śródmieście
Image
Fot. SM Śródmieście