09-10-2024 eKurier | Szczecin/Region
Przyjazne, społeczne, nieinwestycyjne

Nieoczywiste projekty SBO

Nieoczywiste projekty SBO
Spośród 121 wszystkich poddanych pod głosowanie projektów SBO 2025, te o charakterze nieinfrastrukturalnym, czyli tzw. miękkie, są w mniejszości. Też dotyczą budowania, ale nie w takim dosłownym znaczeniu, ich autorom chodzi przede wszystkim o tworzenie więzi społecznych – w wielu wymiarach i aspektach. Fot. Dariusz GORAJSKI

Gros z tegorocznych projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego dotyczy inwestycji. Widać, że ich autorzy chcą na trwałe zmieniać pejzaż miasta. Jednak zdarzają się również pomysły, w których budowanie nie zawiera w sobie pierwiastka dosłowności. Czasem chodzi przede wszystkim o tworzenie więzi społecznych - w wielu wymiarach i aspektach.

Spośród 121 wszystkich poddanych pod głosowanie projektów SBO 2025, te o charakterze nieinfrastrukturalnym, czyli tzw. miękkie, są w mniejszości. Zostały zgłoszone w zaledwie w pięciu (na 22 ) obszarach lokalnych: „Warszewo, Osów", „Głębokie Pilchowo, Krzekowo - Bezrzecze, Zawadzkiego - Klonowica", „Pogodno", „Świerczewo" oraz „Śródmieście Zachód". I nawet na ich tle stanowią swoistą niszę.

W kolorze blue

Pierwszy z tego rodzaju projektów to „Przyjazne baseny dla osób w spektrum autyzmu". Już tytuł wskazuje, przede wszystkim do jakiej grupy szczecinian będzie skierowany. Zakłada umożliwienie korzystania z kompleksu basenowo-rekreacyjnego „Arkonka" dzieciom (po 10 w grupie) o specjalnych potrzebach i ich opiekunom - zaledwie przez dwie godziny i dwa razy w tygodniu w sezonie.

- Osoby z autyzmem ani w wakacje, ani w trakcie trwania roku szkolnego, nie mają zbyt dużo możliwości spędzania czasu w ogólnodostępnych miejscach. Od rodziców innych autystycznych dzieci wiem, że unikają np. publicznych basenów czy kąpielisk z obawy o reakcje innych ludzi i z lęku, że ich dzieci czy podopieczni nie poradzą sobie w tłumie. Obawiają się, że w razie czego będą zdani tylko na siebie i krytykowani - mówi Anna Szewczyk, autorka projektu, a prywatnie mama autystycznego Kajetana. - Tymczasem sam pobyt w wodzie jest jedną z najważniejszych form terapii osób z autyzmem.

Projekt (nr 1) - zgłoszony dla obszaru „Warszewo, Osów" - finansowałby nie tylko pobyt dzieci w spektrum autyzmu na Arkonce, ale m.in. również szkolenie instruktorów pływania oraz ratowników w zakresie specyficznych potrzeb tego rodzaju podopiecznych.

- Projekt z założenia ma integrować i zapobiegać wykluczeniu społecznemu osób w spektrum autyzmu. Ma je aktywizować, dać szansę na skorzystanie z oferty sportowo-rekreacyjnej miasta, ma zwiększyć dostępność kąpieliska dla nich - podkreśla autorka projektu.

Senior, ogród i kino na leżakach

Celem kolejnego ze społecznych projektów lokalnych - tym razem w obszarze „Głębokie Pilchowo, Krzekowo - Bezrzecze,

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 09-10-2024



Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI