07-02-2025 eKurier | Kurier Plus
„Malarze, miejscowości i widoki Pomorza Zachodniego w pierwszej połowie XX wieku”

Fascynująca podróż

Fascynująca podróż
Publikacje Eddy Gutsche można było kupić w stargardzkim muzeum 23 stycznia. Fot. Wioletta MORDASIEWICZ

Wioletta MORDASIEWICZ

Edda Gutsche jest autorką wierszy, opowiadań, baśni, tłumaczką, publicystką, przewodniczką po Pomorzu Zachodnim i pilotką wycieczek. W swojej pracy dziennikarskiej skupiała się przede wszystkim na Brandenburgii i Pomorzu. Ma na koncie wiele artykułów i książek w językach niemieckim i polskim na tematy kulturowo-historyczne. Światło dzienne ujrzał trzeci tom jej monografii pt. „Malarze, miejscowości i widoki Pomorza Zachodniego w pierwszej połowie XX wieku".

Książka stanowi kontynuację fascynującej podróży po artystycznym dziedzictwie regionu, wydaną przez nią po 12 latach przerwy od poprzednich wydań. Miłośnicy sztuki i historii Pomorza Zachodniego mieli okazję spotkać się z Eddą Gutsche w stargardzkim muzeum oraz w galerii O.MEGA w Ińsku.

Artystka ze Stargardu

Edda Gutsche wraz z wydawcą Andrzejem Chludzińskim z wydawnictwa JASNE w Koszalinie przedstawili w nowej publikacji mniej lub bardziej znanych artystów, którzy pochodzą z Pomorza. Zawarli w niej twórczość 13 artystów i jednej kobiety - stargardzkiej artystki Elsy Prielipp.

- Wiadomo, że mieszkała w Stargardzie, była nauczycielką, ale pracowała też w urzędzie - mówi Edda Gutsche. - Malowała i była znana lokalnie.

E. Prielipp urodziła się 9 grudnia 1886 r. w Stargardzie. Studiowała w Berlinie. Mieszkała przy obecnej ul. Bydgoskiej.

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 07-02-2025



Image
Edda Gutsche jest niemiecką autorką. Dokumentuje biografie malarzy Pomorza Zachodniego z pierwszej połowy XX wieku. Fot. Wioletta MORDASIEWICZ
Image
Muzeum w Stargardzie ma w swoich zasobach obrazy artystów z XX w. w tym dzieła Else Prielipp. Fot. Wioletta MORDASIEWICZ