20-02-2025 eKurier | Kurier Plus
Kołobrzeski port czeka przebudowa

By mogły wpływać większe statki

By mogły wpływać większe statki
Port w Kołobrzegu ma zostać przebudowany, dzięki czemu będzie mógł przyjmować większe niż obecnie statki. Fot. Marek CZASNOJĆ / Fototeka Morza

Plany rozwoju portu Kołobrzeg były 23 stycznia br. tematem wspólnego posiedzenia dwóch sejmowych komisji: gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz obrony narodowej. Wartość inwestycji związanej m.in. z przebudową infrastruktury dostępowej do portu i kanału portowego powinna być znana po opracowaniu dokumentacji technicznej.

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk poinformował, że współpraca pomiędzy Zarządem Portu Morskiego Kołobrzeg a Ministerstwem Obrony Narodowej została zainicjowana w grudniu 2023 roku poprzez wystąpienie prezesa ZPMK do ministra z propozycją zorganizowania spotkania w sprawie planów rozwoju portu. W efekcie spotkań i rozmów zainteresowanych stron 27 sierpnia ub. roku podpisano trójstronne porozumienie pomiędzy ZPMK, dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie i ministrem obrony narodowej (reprezentowanym przez wiceministra Pawła Bejdę).

Zgodnie z prorozumieniem, port planuje poszerzyć i pogłębić tor wodny umożliwiając wchodzenie do niego większych jednostek transportowych i pasażerskich.

- Mówimy tutaj o przebudowie w zakresie nieruchomości resortu obrony narodowej, która polegać będzie zasadniczo na przebudowie nabrzeża, co będzie skutkowało przesunięciem linii nabrzeża Sił Zbrojnych RP w głąb lądu, zatem część terenu zamkniętego zostanie docelowo przekazana poza resort obrony narodowej - powiedział wiceminister Tomczyk. - Nabrzeże zostanie odbudowane w ramach inwestycji przez Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg.

Przekazał też, że ZPM Kołobrzeg będzie się ubiegał o pozyskanie dofinansowania inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy oraz z innych źródeł.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że port w Kołobrzegu ma istotne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, naszych interesów narodowych - podkreślił Cezary Tomczyk. - Na pewno dialog z samorządem w tym zakresie będzie kontynuowany. Niezbędna się tutaj wydaje także pomoc samorządu wojewódzkiego.

Jak dodał, 20 grudnia 2024 r odbyło się spotkanie strony wojskowej z prezesem i pracownikami ZPMK, połączone z wizją lokalną na terenie portu wojennego w Kołobrzegu. Strona wojskowa przekazała na

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 20-02-2025