20-02-2026 eKurier | Szczecin/Region
To wierzchołek góry lodowej

Dwa miliony dolarów za okaleczenie w dzieciństwie

Dwa miliony dolarów za okaleczenie w dzieciństwie
Sprawa operacji zmiany płci u dzieci nie od dzisiaj jest rozgrywana przez polityków i dzieli środowiska medyczne. Fot. www.freepik.com

Elżbieta BRUSKA

Młoda mieszkanka Nowego Jorku pozwała swoich lekarzy za błąd w sztuce lekarskiej - nieuzasadnioną operację zmiany płci, gdy miała 16 lat, która miała uczynić z niej chłopca, mimo że biologicznie jest to niemożliwe. Ława przysięgłych przyznała jej 1,6 miliona dolarów za ból i cierpienie oraz 400 000 dolarów na przyszłe koszty leczenia. To wierzchołek góry lodowej, mówią znawcy tematu.

Wmówili mi, że jestem chłopcem

„Nie jesteś sama" - piszą do tej młodej kobiety ludzie w różnym wieku i opowiadają o swoich życiowych dramatach. „Dokładnie to samo przydarzyło się mnie" - cytują media jeden z listów - „W okresie przednastoletnim byłam głęboko zdezorientowana, co do swojej płci pod wpływem mediów społecznościowych i gier wideo. Ale zamiast pomóc mi zaakceptować, że jestem dziewczynką, terapeuci i lekarze wmówili mi, że jestem chłopcem".

I kolejna z porażających opowieści: „W wieku 13 lat podano mi blokery dojrzewania hamujące naturalny rozwój mojego ciała. Niedługo potem podano mi hormony krzyżowe, które zmieniły zarówno mój mózg, jak i ciało. W wieku 16 lat obcięto mi również piersi. Lata później nadal mam bandaże na klatce piersiowej. Moi lekarze mówili mi, że wszystko jest odwracalne. Ale, gdy tylko uświadomiłam sobie swój błąd, zrozumiałam

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 20-02-2026